Σε διώροφη οικοδομή γίνεται προσθήκη τρίτου ορόφου με ύψος αδείας 3μ και κατασκευάζεται με 3.15μ.Εχουμε ΥΥ=15cm και υπέρβαση μέγιστου επιτρεπόμενου 5cm. Στην συνέχεια γίνεται αυθαίρετη προσθήκη κατ΄επέκταση με ενσωματωμένη μονόριχτη στέγη που ξεκινάει απο ύψος 3.40μ και καταλήγει στα 2.50μ. Υπάρχει σύσταση Ο.Ι

1) Για τα 15cm εχω ΥΥ=15/Επιτρ.υψος χωρίς ΥΔ. Τα 5cm υπέρβασης του επιτρεπόμενου δεν μπαίνουν σε άλλον υπολογισμο??

2) Ποσοστό υπέρβασης ύψους για την αυθαίρετη επέκταση: Η εγκυκλιος αναφερει οτι σε αυθαίρετες επεκτάσεις νομίμως υφιστάμενων κτιρίων δεν εφαρμόζεται συντ.ύψους οταν δεν υπερβαίνει το ύψος του νομίμως υφιστάμενου. Οπότε αφου η άδεια μου εχει παράβαση 15cm ύψους δεν ειναι νομίμως υφιστάμενο και άρα δεν παιρνω ΥΥ=0.40/Επιτρ.ύψος αλλά 3.40/Επιτρ.ύψος. Σωστά?

3) Ποσοστό υπέρβασης ύψους για εύρεση κατηγορίας: ΥΥ/Υψος Αδείας, θα εχω 0.40/3=13.33% κατηγ.4 ή 3.40/3=113.33% κατηγ.5??

4) Γενικά στα φύλλα καταγραφής βάζουμε το max ποσοστό YY όπως στην Υπέρβαση δόμησης ή σε κάθε Φ.Κ βάζω το δικό του ποσοστό ΥΥ??